Karton Poşet Nedir? Türleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Karton poşet nedir sorusunun pek çok cevabı olmakla birlikte, en iyi cevap doğayı koruyan, geri dönüşümlü ve şık duran çanta çeşidi olacaktır. Enine geniş karton çanta ve boyuna geniş karton çanta olarak genel anlamda ikiye ayrılan bu çantalar, kare tarzda bile hazırlanmakta ve istenilen ebata göre boyutlandırılmaktadır.

Karton poşet ebatları dışında kağıt türü olarak da bir çok farklı türe ayrılmaktadır. Ancak temel olarak ve piyasada en çok kullanılan Amerikan Bristol, Kraft(kahverengi) ve kroma karton kağıt çeşidi olarak bilinmektedir. Bu kağıtların en kalitelisi bristoldür ve en düşük kalitelisi Kraft kağıttır. Kroma karton ise ön yüzü Bristol arka yüzü karton görünümlü olarak bu iki kağıt çeşidinin kalite olarak ortasındadır.

Genellikle mağazalar, butikler, giyim gibi sektörünün kullandığı karton çantaların kullanım alanı çok fazla olup kullanan firmaların sınırı yoktur. Zeytinyağı üreten firmalardan ilaç firmalarına, pastanelerden hastanelere, okullardan üniversitelere kadar her çeşit sektörün ihtiyacına göre uygun kağıt çanta yapılmaktadır. Diğer adıyla karton poşet, promosyon olarak da kullanılmaktadır ve artık tüm promosyon ürünler üreten firmaların gözdesi durumdadır. Genellikle toptan karton çanta olarak tercih edilmektedir.

Matbaa ve ambalaj sektörünün kalbi olan Topkapı ve İstanbul karton poşet üzerine çalışan pek çok firmayı sınırları içinde toplu bir bölgede tutmaktadır. Bu nedenle İstanbul karton poşet konusunda ana bölgelerden biridir. İstanbul’un yanı sıra İzmir, Ankara, Bursa, İzmit, Trabzon Gaziantep, Konya, Kayseri, Antalya gibi daha bir çok büyükşehirin ve bu illerdeki potansiyel müşterilerin kağıt çanta yapımı ve kağıt çanta imalatı için tercih olmaktadır.

Bu tür çantaların kullanım ömrü içine taşıyamayacağı kadar yük konmadığı ve yüksek ısıya yaklaştırılmadığı sürece yıllar sürecektir. Naylon poşetten daha dayanıklı olan bu tür kağıttan yapılmış çantalar dip ve ağız takviyeleriyle daha da dayanıklı hale getirilmektedir. Doğru yerde ve düzgün koşullarda kullanıldığı takdirde ömrü on yıla yakındır.

Efems Ambalaj olarak 1989 yılından beri ambalaj ürünleri üretimi ve çanta-kutu imalatı yapan bir firmayız ve işimizi layıkıyla yapıyoruz. En uygun karton çanta fiyatları için bizimle iletişim kanallarımızdan irtibata geçmeniz yeterli.